VETŘELEC 1
VETŘELCI
VETŘELEC 3
VETŘELEC 4

KNIHY

OBRÁZKY

VIDEA

ČESKÉ VIDEA

ČESKÉ ZVUKY

PROFILY HERCŮ

CHARAKTERY

PC HRY

KDO JE TO VETŘELEC

SOUNDTRACK

TECHNICKÉ FAKTA

DOWNLOAD

ZAJÍMAVOSTI A ÚVAHY

ČESKÝ SCÉNÁŘ

DISKUZNÍ FORUM

KDO JSEM

CHYBIČKY A KRAVINKY

LONDÝNSKÁ INSPEKCE

FILM AVP - ÚVAHY

 

RECENZE NA OSTATNÍ FILMY:

RESIDENT EVIL

HVĚZDNÁ PĚCHOTA

HORIZONT UDÁLOSTI

 

PC HRY S TÉMATIKOU ALIENS

Tož vyšlo plno her. Buď to byly kvalitní kousky nebo totální zhovadilosti. Jsou tu dvě recenze na hry Aliens a Aliens vs. Predator. O těch ostatních se zmíním pouze krátce. Hry o vetřelcích vycházely už v dobách ZX Spectra, a není konzole kde by něco s nimi nevyšlo. Kdo měl tu geniální (na svou dobu) věcičku Atari Jaguar mohl si zahrát první verzi hry Aliens vs. Predator. Ale jak hra dopadla jistě všichni víte. Pro ty kdo to neví: pro Jaguara to byla na dlouhou dobu jediná hra, která navíc vypadala velmi divně. Ale kvůli této hry si koupilo Jaguara plno lidí, protože to byla po dlouhé době hra s vetřelci. Mimochodem, v dnešní době jde sehnat Jaguar i s AvP za nějakých 400Kč. Později se u našich vietnamských spoluobčanů objevily 8 - bitové konzole, na kterých sice vetřelci nebyli, ale ve hře Contra (to byla pařba) se objevili facehuggeři a dokonce i plivající vetřelčí hlava.

Pro Playstationa i PC vyšla hra Alien Trilogy, která v roce 1997 měla engine velmi podobný Doomovi. Tohle srazilo jeho hodnocení na velmi nízkou úroveň. Jediné co tahle hra měla dobré, byly velmi kvalitní videosekvence. O rok předtím vyšla na PC adventura Aliens od firmy Cryo. Tuhle hru jsem neměl možnost vidět, ale slyšel jsem o ní, že byla vcelku dobrá. V roce 1999 vyšla na Playstationa hra Alien Ressurection, doomovka s Ripleyovou v hlavní roli. V témže roce vyšla i hra stejného názvu pro PC, ale byla to adventura.

Hráči videoautomatů měli možnost si zahrát hru Aliens (1990), na kterou je tu recenze. Na SNESkách se objevilo pár her o vetřelcích. Jeden příklad za všechny: Alien3 - vynikající střílečka, s holohlavou Ripleyovou.

A teď, po tomhle proslovu slibované recenze:

ALIENS

Jedná se o starou automatovou hru, kterou má určitě spousta hráčů v živé paměti. Sám sem ji nikdy nehrál, protože jsem se k automatu prostě nedostal. Tak mě udivilo, když jsem ji při jednom z mnoha projíždění stránek našel. Samozřejmě jsem to stáhl i s emulátorem. Potom jsem hru rozchodil, i když s menšími problémy. Po potvrzení, že hra je legálně sehnaná :-)) sem se pustil do pařby. Rozlišení není nejlepší, motá se kolem 400 na 300 a ještě proloženě, ale pokud si vzpomínám na automatech byla taky proložená. Po prostudování manuálu :-)) jsem začal kalit. Úvodní intro (pár fotek z filmu) je vcelku standart na tu dobu (1990!!!), a pak jedete. Vcelku mě naštvalo, jak je hra trhaná. Můžete si sice nastavovat obnovovací frekvenci, ale to nepomůže (hrál sem to na svojem stroji P200:-))). Hra sice píše 26fps v průměru, ale o tom si můžete nechat zdát. Nevím, možná kvůli chybného souboru nebo špatné zvukovce.

No nic, s tím si hlavu lámat nebudu, hlavně že to jede!!! Tož vyberete si buď chlapa nebo ženskou (můžete hrát s oběma naráz). Oba začínají se Smartgunem, můžete se dopracovat k Plamenometu, k nějaké pulzní pušce nebo k raketometu. Několikrát se svezete s autíčkem APC, nebo osedláte Nakladač (jo ten ve kterém Ripleyová zmlátila Královnu). Doporučuji zabíjet vetřelce Plamenometem, je nejúčinější na všechny potvory. A když už jsem u těch potvor tak je jich tam víc než dost. Různé druhy vetřelců, facehuggerů, a různých neznámých potvor, které se ve filmu neobjevily. No třeba klon člověka s vetřelcem, nebo vetřelčí hlava s křídlama, pavouci atd. Zvuky se autorů vcelku vyvedly, zvlášť umírající vetřelci jak řvou, to je přesně podle filmu. Divné zvuky vydává pouze Nakladač a pár potvor. Jinak nemám výhrady :-)).

Celkově jde o tuctovou střílečku typu Contra, akorát má pár zajímavých nápadů. Děj vcelku kopíruje filmovou předlohu, objeví se tu i záchrana malé holčičky, která jako by vypadla z oka malé Newt. Objeví se tu jízda ve výtahu, a dokonce i sama Královna, které nejdřív zrušíte její vejcorodý vak, a pak ji celou v Sulacu. Je tu i pár věciček z filmu jako pípající radiolokátor, vejce, pohled na LV 426 ze střechy budovy, a nakonec i výsadkový člun. Tuhle hru vřele doporučuju všem, kteří se potřebujou odreagovat.

Zájemci ať si to stáhnou zde

ALIENS vs. PREDATOR

Tož tuhle špičkovou hru stvořili v roce 1998 programátoři firmy Rebellion pod ochrannými křídly Fox Interactive. Získali licenci, se kterou využili prostředí ze všech filmů. Hra u nás vyšla v roce 1999 a ihned se dostala na první místa prodejnosti. Proč? Hra je velmi atmosférická, těžká, uchvátí vás filmové sekvence a možnost zahrát si za tři zcela odlišné charaktery. Člověk, Predátor a Vetřelec. Člověk jako nejslabší z nich, ale schopný se čemukoliv přizpůsobit k čemuž mu slouží nejlepší vojenská technika. Predátor jako nejsilnější z nich, se silným arzenálem zbraní, několika druhy vidění a celkově i nesmrtelností. A Vetřelec, beze zbraní, ale s možností šplhat po stěnách a velmi rychle běhat.

O čem že je příběh? Ten není podstatný a neklade se na něj velký důraz. Pokaždé jde o nějaký úkol, který máte splnit. V misích probíháte vice-méně filmovými lokacemi. Třeba po kolonii LV 426 nebo po věznici Fiorina161. A opravdu se tyhle lokace podobají, až je to neuvěřitelné.

Pokud hrajete za vojáka, musíte se dostat ze vetřelci zamořené kolonie, která je kromě vás totálně evakuovaná a ze které se pak dostanete na LV 426. Za predátora hledáte svého zraněného druha podle stop krve. A za vetřelce musíte opustit svou kolonii.

Hra je neuvěřitelně těžká i na nejlehčí obtížnost. První kolo za vojáka se dá vcelku lehce zvládnout, ale už druhé je těžký oříšek. Vetřelci útočí ve dvou a více a je to velmi těžké je zvládnout. Za predátora jsou první dvě kola hračkou, protože vás ohrožují pouze vojáci. Ale už ve třetím potkáte vetřelce, kteří uprchli ze svých klecí. Hra za vetřelce je taky dost těžká už proti vojákům, natož proti vetřelcům.

Graficky je hra na velmi kvalitní úrovni, i když HW nároky jsou dost kruté. Pro plynulou pařbu potřebujete nějakého Celerona s 64MB RAM a aspoň 8MB grafikou. Sice je to dost kruté, ale hrát se dá i na P75:-)) Výrobce uvádí minimum P200MMX a 4MB grafiku. O zvucích ani nemluvě, protože když uslyšíte zvuk Pulzní pušky nebo Smartgunu tak se vám vybaví film Vetřelci. U predátora přepínání pohledů a zbraně jsou přesně podle filmu.

Když už jsem u těch zbraní. Voják: Pulzní puška s granátometem (základ), Smartgun, Plamenomet, Granátomet, Raketomet a pokud dojde munice, tak můžete ještě mlátit kolem sebe pulzní puškou.
Predátor: Zápěstní ostří, Ramenní kanón, Pistol, Disk a takový lukostříl nebo jak to nazvat. Ale jeho největší zbraní je neustálé dobíjení energie, z čehož plyne praktická nesmrtelnost.
Vetřelec:Pařáta, Výsuvná čelist a Ocas. Slabá výbava, ale rychlost a možnost lézt po stěnách z něj dělá smrtícího zabijáka.

Ještě menší poznámka k hudbě. Je fakt sqělá a výborně podbarvuje ponurost hry kdy jen čekáte odkud na vás vyskočí nějaký ten vetřelec. Na CD je plno skladeb, od akčních (podobné filmu Aliens) po pomalé a tiché s občasným orchestrálním výbuchem. Hrát tuto hru bez hudby se rovná ztrátě 50% atmosféry.

Síťová část je velmi silnou stránkou hry. Několik deathmatchových arén, různé herní módy a cooperativa. Na tu jsem se těšil nejvíc, ale zklamala. Nemůžete si zahrát single player úrovně což je velmi trapné. Programátoři sice udělali pár cooperative úrovní, ale tyhle nemají žádný konec a prakticky se jedná o jen o zabíjení hord vetřelců.

To je všechno. Přeju vám hodně štěstí při téhle sqělé hře.

 

 


Sulaco
velikost: 2,27MB
délka: 1:16 minut
formát: DivX


Badass
velikost: 1,52MB
délka: 0:46 minut
formát: DivX


Hadley´s Hope
velikost: 7,26MB
délka: 5:40 minut
formát: DivX


Vetřelec 3
velikost: 1,49MB
délka: 1:15 minut
formát: DivX


Kolonie 1
velikost: 1,85MB
délka: 1,34 minut
formát: DivX


Kolonie 2
velikost: 1,38MB
délka: 1:08 minut
formát: DivX


Dwayne
velikost: 434kB
délka: 0:19 minut
formát : DivX


Sentry guns
velikost: 4,34MB
délka: 2:40 minut
formát: DivX


Brett
velikost: 1,12MB
délka: 0:49 minut
formát: DivX