VETŘELEC 1
VETŘELCI
VETŘELEC 3
VETŘELEC 4

KNIHY

OBRÁZKY

VIDEA

ČESKÉ VIDEA

ČESKÉ ZVUKY

PROFILY HERCŮ

CHARAKTERY

PC HRY

KDO JE TO VETŘELEC

SOUNDTRACK

TECHNICKÉ FAKTA

DOWNLOAD

ZAJÍMAVOSTI A ÚVAHY

ČESKÝ SCÉNÁŘ

DISKUZNÍ FORUM

KDO JSEM

CHYBIČKY A KRAVINKY

LONDÝNSKÁ INSPEKCE

FILM AVP - ÚVAHY

 

RECENZE NA OSTATNÍ FILMY:

RESIDENT EVIL

HVĚZDNÁ PĚCHOTA

HORIZONT UDÁLOSTI

 

HORIZONT UDÁLOSTI

Píše se rok 2040 a na cestu se vydává vesmírná loď Horizont Události vybavená převratným gravitačním motorem. Bohužel hned při své první plavbě ke hvězdě Alfa Centauri s ní ztratí Země spojení. V roce 2047 se loď zčistajasna objeví u planety Neptun.

Tak tahle na vás vybafne tenhle sci-fi snímek Paula Andersona z roku 1997. Na tenhle film se jsou dva tábory názorů: buď je to jeden z nejlepších hororů 90.let nebo je to jeden z nejhorších filmů všech dob. Já osobně se přikládám k první skupině.

Na záchranou misi je vyslána loď Lewis&Clark vedená kapitánem Millerem (skvělý Laurence Fishburne - Matrix) a k posádce se přidává docela sympatický doktor Weir (Sam Neill - Jurský park). Zbytek posádky je tvořen několika muži a ženami.

Posádka se odebere do cryoschránek a po delším letu se probouzí několik kilometrů od Neptunu. Už v době cryospánku přepadávají Weira noční můry, ve kterých vidí svou mrtvou manželku s hrůzně vydloublýma očima.

Loď Lewis&Clark se připojuje k Horizontu události a děj začíná nabírat na úchylnosti. Při výsadku posádka nachází pouze prázdnou loď s nulovou gravitací a s teplotou hluboko pod bodem mrazu. Nakonec naleznou levitujícího zmrzlého muže se zrůdně zohaveným obličejem. Výsadek prochází lodí dál a dál, až se jeden člen dostane ke gravitačnímu motoru, který se sám rozjede a tohoto výsadkáře pohltí. Jelikož je připoutaný na laně, podaří se ho zachránit, ale od té doby je v jakémsi komatu.

Od této události se chce posádka co nejrychleji dostat pryč, jenže loď Lewis&Clark je poničena, tak musejí čekat až bude opravena. Loď posádce přichystá opravdu peprné chvilky - loď je svým způsobem živá, na konci se posádka doví, kde Horizont byl - a ukazuje jim jejich nejhorší noční můry stylu dítěte v poslední fázi smrtelné nemoci, hořící muž nebo ona bezoká žena. Čím rychleji se chce posádka dostat pryč, tím více realistické tyto představy jsou. Nakonec je doktor Weir totálně pohlcen halucinacemi,zešílí a vypráví zbytkům posádky, které ještě nestačil vyvraždit, kde loď byla - čisté zlo a čistý chaos, úplně jiná realita, ve které nebudete potřebovat oči, zkrátka jiný vesmír, než známe.

Bohužel film není tak skvělý jak by se mohlo zdát, kopíruje hodně filmů, jako jsou třeba Vymítač ďábla, Vetřelci, Propast nebo Hellraiser. Jak napsal kdysi František Fuka v Cinemě, film byl sestříhán ze 120 na 90 minut, a proto spousta scén nenavazuje přesně tak, jak byste si představovali. Obě hlavní hvězdy Neill i Fishburne se opravdu snaží jak o život, ale filmu to moc nepomáhá. Jistě efekty jsou skvělé, hudbu skládal Michael Kamen společně s Prodigy a Orbitalem, všecho je hodně promyšlené, vidíte fakt nechutné krvavosti (scéna z vyčištěným videozáznamem stojí za to - teče krev, celá původní posádka Horizontu řve jak o život, trhají si ruce, nohy, škrábají si oči, vytrhávají si vnitřnosti z těla - prostě hnus hnusu), ale scénář se moc nevyvedl. Nechápačka je, že ikdyž mají všichni krvavé halucinace, ze kterých by byl kdokoliv těžce vystresovaný, je každý v jiné části lodě, místo toho aby byli pohromadě.

Jenže v osmdesátých (třeba Netvor, Temný Vesmír nebo Měsíční past) a devadesátých letech vznikaly ještě větší kraviny, takže tenhle film rozhodně nemůžu zatratit. Prostě si sednete doma na gauč, pustíte si ho a po skončení půjdete buď blít na záchod nebo vám bude ten film docela vrtat hlavou. Režisér Anderson má přece za sebou docela úspěšné filmy jako Resident Evil nebo Mortal Kombat 1 a kdoví, třeba jednou natočí opravdu kasovní trhák. Podívejte se třeba na Petera Jacksona - ještě před pár lety točil nízkorozpočtové horory jako třeba Vesmírní kanibalové nebo Živí mrtví (užasné filmy), a dnes má za sebou Pány Prstenů nad kterými se každý rozplývá.

Takže závěrečné zhodnocení. Teoreticky: kdyby byl Horizont uveden ve stejné době jako Muži v černém 2 nebo Království ohně (za 100 milionů dolarů bych čekal víc), tak bych šel určitě šel na Horizont události. Málokdo se odváží natočit takový krvák a to se cení, ikdyž Resident Evil byl už docela odlehčený. Radši s recenzí končím, protože mi připadá, že už se do toho nějak zamotávám:))

Na závěr jsem vytvořil takovou menší koláž...

 


Sulaco
velikost: 2,27MB
délka: 1:16 minut
formát: DivX


Badass
velikost: 1,52MB
délka: 0:46 minut
formát: DivX


Hadley´s Hope
velikost: 7,26MB
délka: 5:40 minut
formát: DivX


Vetřelec 3
velikost: 1,49MB
délka: 1:15 minut
formát: DivX


Kolonie 1
velikost: 1,85MB
délka: 1,34 minut
formát: DivX


Kolonie 2
velikost: 1,38MB
délka: 1:08 minut
formát: DivX


Dwayne
velikost: 434kB
délka: 0:19 minut
formát : DivX


Sentry guns
velikost: 4,34MB
délka: 2:40 minut
formát: DivX


Brett
velikost: 1,12MB
délka: 0:49 minut
formát: DivX