VETŘELEC 1
VETŘELCI
VETŘELEC 3
VETŘELEC 4

KNIHY

OBRÁZKY

VIDEA

ČESKÉ VIDEA

ČESKÉ ZVUKY

PROFILY HERCŮ

CHARAKTERY

PC HRY

KDO JE TO VETŘELEC

SOUNDTRACK

TECHNICKÉ FAKTA

DOWNLOAD

ZAJÍMAVOSTI A ÚVAHY

ČESKÝ SCÉNÁŘ

DISKUZNÍ FORUM

KDO JSEM

CHYBIČKY A KRAVINKY

LONDÝNSKÁ INSPEKCE

FILM AVP - ÚVAHY

 

RECENZE NA OSTATNÍ FILMY:

RESIDENT EVIL

HVĚZDNÁ PĚCHOTA

HORIZONT UDÁLOSTI

 

VETŘELEC 1

,,Jeho dokonalosti se vyrovná pouze jeho zrůdnost.´´

Takhle popsal android Ash vetřelce. Ovšemže pouze ve filmu. Film byl natočen v roce 1979 tehdy neznámým režisérem Ridleyem Scottem, podle tehdy už zapomenutého scénáře Memory. Film se stal průkopníkem kariéry Sigourey Weaverové, která hraje mladou poručici Ellen Ripleyovou. Mě samotného film moc nenadchl, protože vypadá v téhle době dost archaicky a má pár nesrovnalostí. Ale o tom až později.

Těžební loď Nostromo se vrací na zem. Posádka je vzbuzena z cryospánku, protože centrální počítač obdržel signál volání o pomoc. Posádka přistane na planetě Acheron, ze které pochází signál. Potom už to jde ráz naráz. Při průzkumu planety naleznou raketoplán, člen posádky Kane je napaden facehuggerem (pro neznalé, taková ta přísavka na obličej) a je odnesen zpět na loď. Facehugger do něj snesl vajíčko, ze kterého se vyklubal malý vetřeleček, čímž chudáka Kanea zabil. Vetřelec vyrostl, což posádka neví a vydá se ho najít. Na to doplatí další člen posádky Brett.

Později zabije zbytek posádky kromě Ripleyové. Ta se zachrání v záchranném modulu (Nostromo nechá vybuchnout), ve kterém je bohužel vetřelec, kterého Ripleyová nechá vycucnout do vesmíru. Takhle film končí.

Scénář (Dan O´Bannon) není špatný a děj je přímo sqělý, ale prostě v dnešní době to asi moc nenadchne. Spíš než k sci-fi se tenhle film blíží k hororu. Má i pár nepochopivých momentů ve scénáři i v ději. Třeba proč několik kilometrů dlouhá loď je ovládaná pouze sedmi lidmi, proč Ash při pokusu zabít Ripleyovou ji strká do úst stočené noviny (možná to někdo pochopil) atd. Některé dialogy jsou taky divné.

V roce 1979 byli asi lidé tímto filmem nadšeni, ale pokud se vetřelec objevuje jen na pár minutek, ne-li sekund, tak nevím jestli by obstál i v této době. Herecké obsazení je vcelku dobré. Kromě již zmiňované Sigourney Weaverové dále hrají Tom Skerritt, John Hurt, Ian Holm, Veronica Cartwright.

Film dostal Oscara za vizuální efekty. Verze vysílaná u nás obsahovala spoustu vystřižených momentů.

Možná se někomu tato recenze zdá divná, ale je to pouze můj názor. Tenhle film nastolil začátek nové éry sci-fi filmů.

 

 

 


Sulaco
velikost: 2,27MB
délka: 1:16 minut
formát: DivX


Badass
velikost: 1,52MB
délka: 0:46 minut
formát: DivX


Hadley´s Hope
velikost: 7,26MB
délka: 5:40 minut
formát: DivX


Vetřelec 3
velikost: 1,49MB
délka: 1:15 minut
formát: DivX


Kolonie 1
velikost: 1,85MB
délka: 1,34 minut
formát: DivX


Kolonie 2
velikost: 1,38MB
délka: 1:08 minut
formát: DivX


Dwayne
velikost: 434kB
délka: 0:19 minut
formát : DivX


Sentry guns
velikost: 4,34MB
délka: 2:40 minut
formát: DivX


Brett
velikost: 1,12MB
délka: 0:49 minut
formát: DivX